دکتر کاوه کریمی راد

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

چرا بوتاکس تقلبی ؟


dysportدکتر آلن اسکات برای نخستین بار در دهه 1970 از بوتاکس دردرمان استرابیسم در میمون ها بهره برد . در دهه1990 اولین مقالات در مورد استفاده از بوتاکس در زیبائی منتشر گردید ودر فاصله کوتاهی استفاده از این دارو چنان گسترش یافت که این روش تبدیل به پرطرفدارترین روش زیبائی در دنیا گردید . تنها در سال 2007 حدود 78/2 میلیون تزریق انجام گرفت . استفاده از بوتاکس در زیبائی از 1997 تا 2007 در امریکا 4159 درصد رشد نموده است !!؟؟دلایل رشد سریع مصرف این دارو نتایج چشمگیر آن در ایجاد ظاهر جوان تر و زیبا تر ، غیر تهاجمی بودن این روش ، فقدان عوارض ماندگار ، درد اندک در حین تزریق و … میباشد .

همانند تمامی پروسه های پرطرفدار افراد سودجو این فیلد را پهنای پرسود برای منافع خود درنظر گرفته و تولید و عرضه داروهای تقلبی رواج گرفت !یکی از دلایل ترویح این روش ورود افراد غیر متخصص به فیلد زیبائی و یادگیری روش های درمان از توزیع کنندگان داروهای تقلبی بجای آموزش اکادمیک این روش ها بود ؛ از آنجا که قیمت یک ویال بوتاکس دارای مجوز وزارت بهداشت 15 تا 25 بار گران تر از یک ویال بوتاکس تقلبی و قاچاق است تعداد افرادی که تنها با مقایسه قیمت ها پزشک تزریق کننده داروی ارزان را انتخاب می کنند افزایش یافت و منجر به رواج بیشتر مصرف و عرضه دارو های تقلبی گردید .

اما مشکلات از زمانی آغاز شد که بسیاری از افراد درمان شده با این داروها عوارضی همچون افتادگی شدید و طولانی پلک ، نکروز وسوختگی پوست ، غیر قرینه شدن صورت و … را تجربه نمودند . از دیگر معضلات ناشی از داروهای تقلبی مقاوم شدن فرد دریافت کننده این نوع دارو به تمامی انواع بوتاکس است . با توجه به نامشخص بودن محل تولید این داروها و فقدان هر گونه نظارت توسط دستگاه های نظارت بین المللی و سازمان بهداشت جهانی ، نوع ترکیبات مورد استفاده مبهم است و امکان بروز عوارض مدتها بعد از تزریق بعید نمی باشد . به یاد داشته باشید که خرید یک جنس تقلبی ممکن است تنها منجر به ضرر و زیان مالی شما شود ، اما مصرف یک داروی تقلبی سلامتی شما را به خطر خواهد انداخت و زمانی که این دارو تنها جهت یک پروسه زیبائی مصرف شده باشد غیر معقول بودن این انتخاب هویداتر است

از دیگر نکات مهم در مورد بوتاکس اهمیت حفظ زنجیره سرد در پروسه حمل وانتقال دارو می باشد ؛ دارو باید در دمای بین 2 تا 8 درجه سلیسیوس نگهداری شود که امکان نگهداری صحیح این دما برای داروهائی که به صورت غیر قانونی وارد کشور می شوند وجود ندارد .

باتوجه به نکات ذکر شده توجه داشته باشید که اولین بوتاکس دارای مجوز وزارت بهداشت در ایران دیسپورت ساخت انگلستان ( DYSPORT , Ipsen , UK ) با لیبل مخصوص واردات مجاز دارو است که توسط شرکت داریان سلامت وارد ایران می شود. توجه داشته باشید که دانستن نوع داروی استفاده شده توسط پزشک از حقوق مسلم شما می باشد و متخصصین پوست از ارائه این اطلاعات به شما خرسند می شوند . درحال حاضر جهت جلوگیری ازسوء استفاده های احتمالی برروی بسته های دارو برچسب های طرحی موسوم به طرح ” شبنم ” نقش بسته است و با استفاده از کد 16 رقمی روی آن می توان از اصالت دارو مطمئن گردید .در سال 1390 شرکت خسرو مدیسا طب موفق به اخذ مجوز وزارت بهداشت برای عرضه بوتاکس تولیدی شرکت کره ای مدی-توکس با نام تجاری نورونوکس Neuronox در ایران گردید .

در سال ۱۳۹۵ بعد از سال ها انتظار خالص ترین بوتاکس ساخت شرکت Merz در آلمان به نام زئومین Xeominتوانست مجوز ارائه در ایران را از وزارت بهداشت دریافت نماید. حسن بزرگ این دارو علاوه بر خلوص بالا، عدم نیاز به نگهداری فرم پودری آن در یخچال است.


آدرس مطب :
اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مجتمع ایران زمین ، طبقه دوم


تلفن : 03131315735

همراه : 09134101397