دکتر کاوه کریمی راد

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

برجسته سازی لب


Lip Augmentation
یکی از مهمترین ساختارهای صورت هر فرد لب ها می باشند . گرچه لب بخش کوچکی از ساختمان صورت را تشکیل می دهد ولی تأثیر چشمگیری بر نمای کلی ظاهر هر شخص دارد و نشانه ای از جوانی و زیبائی فرد می باشد . از لحاظ زیبائی صورت به سه بخش نسبتا ً مساوی تقسیم می شود ؛ لب ها ساختار کلیدی ثلث تحتانی صورت است و لازم است که با مابقی صورت در تعادل باشد . متاسفانه با افزایش سن لب ها دچار بارزترین تغییرات درصورت می شوند . گرچه این تغییرات قسمتی از پروسه طبیعی افزایش سن است ولی به راحتی قابل درمان است و منجر به ظاهری جوان تر و شاداب تر می شود . لب عملکردهای متفاوتی در صورت انسان بعهده دارد : اولین آن ایفای نقش اسفنکتر ( دروازه ) ورودی دهان است ؛ دومین نقش آن بیان احساسات فرد و بر قراری ارتباط اجتماعی با اعمالی چون صحبت ، لبخند ، بوسه وشکلک درآوردن می باشد .

همگی تجربه نموده اید که در زمان گفتگو با دیگران تمرکز اصلی شما روی لب و چشم شخص مقابل قرار می گیرد . به همین دلیل سال هاست که مدل ها و هنر پیشگان سعی بر افزایش حجم لب خود دارند تا توجه بیشتری را به خود جلب نمایند .هیچ ایده علمی مورد توافق جهانی در مورد یک لب زیبا وجود ندارد چراکه تفاوت سلیقه های شدیدی از لحاظ فرهنگی ، زمانی و شخصی دراین مورد وجود دارد . در مطالعه صورت گرفته توسط Biston & Grobbelaar این دو محقق تفاوت بین افراد معمولی و مدل ها را بررسی نمودند ومشاهده نمودند که مدل ها دارای صورتی با ثلث تحتانی کوچک تر و لب های برجسته تری نسبت به افراد عادی جامعه می باشند .

تغییرات ناشی از افزایش سن و اشعه ماوراء بنفش بر روی لب شامل کاهش حجم لب ، نازک و طویل شدن لب فوقانی ، نازک شدن و برگشت لب تحتانی به سمت داخل ، از بین رفتن خط لب صورتی رنگ و افتادگی گوشه دهان می باشد که به تدریج منجر به کاهش نمای دندان های فوقانی و افزایش نمای دندان های تحتانی می شود . با پیشرفت این پروسه به تدریج خطوط شعاعی پیرامون لب تظاهر می کند تا آنجا که برخی از بانوان از راه افتادن رژلب خود در این خطوط شکایت خواهند نمود . گرچه بسیاری از این مشکلات با تزریق پر کننده ها در لب توسط یک متخصص باتجربه زیبائی رفع خواهد شد ولی گاهی رفع کامل این مشکلات نیاز به بهره گیری از روش های مکمل همچون لیزر در کنار تزریق پرکننده دارد .

نکته مهم در حجیم نمودن لب در نظر گرفتن خواسته فرد مراجعه کننده می باشد و یک قانون علمی ثابت در مورد حجم دارو و روش مورد استفاده وجود ندارد . از دیگر نکات مهم عدم امکان کپی نمودن لب یک شخص ( حتی اگر تزریق توسط یک پزشک صورت گرفته باشد ) برای فرد دیگر و عدم امکان تبدیل لب یک شخص به تصویری که وی به همراه خود آورده است می باشد ؛ گرچه دیدن آن تصویر و مدل به پزشک درمورد ایده موجود در ذهن مراجعه کننده کمک می کند ؛ در مقابل همیشه باید تلاش نمود زیباترین تزریق را برای هر فرد با توجه به ساختار صورت ، ساختمان لب ، عیوب و عدم تقارن های موجود قبل از تزریق ، سن ، میزان هزینه ی مورد نظر وی و… برنامه ریزی نمود . ایده را با وی مطرح و سپس با مشورت با وی تزریق را آغاز نمود.

تزریق هیالورونیک اسید در لب
از نکات مهم در حجیم نمودن لب نوع داروی مورد استفاده و ماندگاری آن است . کلیه دانشمندان و متخصصین خبره علم زیبائی متفق القول هستند که بهترین داروی انتخابی برای این منظور هیالورونیک اسید می باشد که از جمله پرکننده های موقت محسوب می شود . برندهای مختلف هیالورونیک اسید در مارکت زیبائی وجود دارد که از مشهورترین آنها می توان از Restylane , Juvederm , Teosyal , Perfectha نام برد . ماندگاری این داروها بین 6 تا 12 ماه است هرچند در برخی از افراد شاهد ماندگاری بیشتری نیز هستیم . نکته مورد توافق متخصصین متبحر زیبائی در سراسر جهان عدم استفاده از داروهای پرکننده با ماندگاری طولانی در لب می باشد چراکه داروهای با ماندگاری طولانی همچون ژل پاژ ، سیلیکون ، پلی متیل آکریلات و … با شیوع بالای عوارضی همچون تشکیل توده و ندول ، واکنش جسم خارجی ، التهاب های مزمن راجعه ، خروج دارو به شکل چرک از لب ، التهاب های راجعه و ایجاد اسکار و تخریب مادام العمر لب همراه هستند . در کنار این عوارض خطرناک به یاد داشته باشید که ممکن است با گذشت سال ها شما دیگر علاقه ای به داشتن لب های برجسته نداشته باشید که متاسفانه امکان حل نمودن یا تخلیه داروها با ماندگاری دائم وجود ندارد.

تنها داروی مورد تایید دانشمندان علم زیبائی جهت حجیم نمودن لب ” هیالورونیک اسید ” با ماندگاری موقت است .

عارضه تزریق پرکننده دائمی
سوال دیگر مقدار داروی مورد نیاز جهت حجیم نمودن لب می باشد . گرچه این سوال فاقد یک پاسخ ثابت است و به ساختمان لب و صورت فرد و انگیزه وی بستگی دارد ولی در مطالعه صورت گرفته توسط Carruthers et al در سال 2007 در آمار تهیه شده از اعضای Facial Aesthetics Consensus Group حدود 67% این دانشمندان از 1 سی سی و 33% آنها از 2 سی سی دارو در جلسه اول برای بیماران خود استفاده می نمودند . و بعد از 1 تا 2 هفته بیمار مجددا ارزیابی گردیده و در صورت تمایل بیمار و صلاح دید پزشک تزریق مجدد با پرداخت هزینه جداگانه صورت خواهد گرفت .

برخی نکات کلیدی :
* در صورت سابقه ابتلا به تب خال حتماٌ قبل از تزریق شروع به مصرف قرص آسیکلوویر نموده و تا 5 روز آنرا ادامه دهید .
* در صورت ابتلا به هر نوع بیماری و مصرف هر نوع دارو ( حتی انواع گیاهی ) پزشک را قبل از تزریق مطلع نمائید .
* در صورتی که قبلاٌ سابقه تزریق هر نوع پرکننده و یا ژل دارید حتماٌ قبل از تزریق مجدد پزشک را مطلع نمائید .
* در صورت تزریق هیالورونیک اسید عوارض احتمالی ناشی از آن محدود به تورم چند روزه لب و خونمردگی محل تزریق خواهد بود که الزاما در همه دیده نمی شود . قطع مصرف مسکن ها و سایر داروهائی که انعقاد خون را مختل می کنند به کاهش احتمال ایجاد این عوارض منجر می شود .
* تورم اولیه بعد از تزریق بعد از چند روز رفع می شود و توصیه می شود که تا زمان رفع آن در هنگام خواب از دو بالش استفاده نمائید . از هرگونه دستکاری لب خودداری کنید که گاهی باعث تشدید تورم ودر موارد نادرتر جابجائی دارو می شود .

* در برخی بیماران تورم باعث ترس از حجیم شدن بیش از حد لب می شود که بعد از چند روز با رفع آن شکل واقعی لب هویدا خواهد شد ؛ لطفا نزدیکان خود را در جریان بگذارید تا دچار اضطراب بی مورد نگردند . در نقطه مقابل برخی حجم لب خود درهنگامی که متورم است را بیشتر از بعد از رفع تورم دوست دارند ؛ اگر از این گروه هستید می توانید بعد از 2 هفته با تزریق ویال دیگری از دارو به حجم مورد علاقه خود دست پیدا کنید .
* از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید چراکه با تسریع پروسه پیری بافت اطراف لب به زیبائی لبان شما آسیب می رساند .
* بعد از تزریق تا مدتی از جویدن آدامس و صحبت نمودن زیاد و با هیجان خودداری نمائید .
* با چرب نگاه داشتن لب ها و خودداری از کندن پوسته هائی که تا مدتی بعد از تزریق روی لبانتان ظاهر می شود به ماندگاری بیشتر دارو کمک نمائید .
* مقاله های” پرسش های متداول “ و ” نکات قابل توجه قبل از تزریق فیلر “ نیز حاوی نکات مفیدی است و مطالعه آن را به شما توصیه می نمایم .


آدرس مطب :
اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مجتمع ایران زمین ، طبقه دوم


تلفن : 03131315735

همراه : 09134101397