دکتر کاوه کریمی راد

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

چگونه از کرم های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنیم ؟

چین وچروک ، ظاهر خشن پوست ، لکه های قهوه ای ناشی از افزایش سن ، آفتاب و بارداری ( ملاسما ) و… عمدتاٌ ناشی از تماس طولانی با آفتاب و اشعهماورای بنفش می باشند . متاسفانه پوست شما دارای حافظه فوق العاده ای می باشد و عوارض ناشی از آسیب به خود را حتی بعد از 30 تا 40 سال نشان خواهد داد . به یاد داشته باشید که حمام آفتاب و برنزهکردن با دستگاه سولاریوم در جوانی سالها بعد عوارض خود را نشان خواهد داد . خوشبختانه جهت کاهش عوارض ایجاد شده راهکارهای متعددی وجود دارد . یکی ازروش هایرایج تجویز کرم های متنوع مانند : ترتینوئین (ویتامین آ ) ، اسید گلیکولیک ،روشن کننده ها و… توسط متخصصین پوست می باشد . چگونگی مصرف صحیح این داروها از سوالات رایج در مراجعه کنندگان به متخصصین پوست است .

ترتینوئین ( کترل ، رتین آ ، لوکاسید ، رتینوئید و … )
عملکرد این دارو چگونه است ؟
ترتینوئین یک نوع ویتامین آ می باشد که تاثیر آن در درمان آکنه و برخی از انواع افزایش پیگمان سالهاست که ثابت شده است ؛ اخیراٌ تاثیر این دارو در زدودن تاثیرات منفی آفتاب بر پوست به اثبات رسیده است . این دارو سرعت تکثیر سلول های لایه های سطحی پوست را افزایش داده ودر نتیجه منجر به بهبودی قوام و رنگ پوست شده و باعث می شود شما جوان تر به نظر برسید . همچنین این دارو ساخت کلاژن های جدید در لایه های عمقی پوست ( درم ) را تحریک می نماید که می تواند عامل رفع چروک های ظریف پوستباشد . تاثیرات دارو زودتر از 3 ماه از شروع مصرف آن قابل مشاهده نیست .

چگونه از دارو استفاده شود ؟
همانند کلیه داروهای موضعی ابتدا دارو را برای دو شب پی در پی به میزان اندک روی نرمه گوش خود تست نمائید ؛ سپس میزان اندکی از دارو ( هم اندازه یک نخود کوچک ) را از تیوب خارج کرده ، در دارو را به دقت ببندید واین میزان اندک را به تساوی در چهار نقطه از صورت خود تقسیم نموده وآنگاه با ضربات ظریف آن را منتشر نمائید . دارو را در آخرین دقایق بیداری خود درشب مصرف نمائید تا زمان تماس آن با نور به حداقل برسد . از تماس دارو با اطراف چشم، نزدیکی لب هاو گوشه های بینی خودداری نمائید . در صورت ورود دارو به چشم آن را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید .

چه مشکلاتی در حین مصرف این دارو ممکن است رخ دهد ؟
خارش و پوسته ریزی : در صورت ایجاد این مشکلات مصرف دارو را برای 2 تا 3 شب متوقف کنید و سپس دارو را به صورت یک یا دو شب درمیان مصرف نمائید . در صورت ادامه مشکل استفاده از یک مرطوب کننده ملایم به صورت روزانه یا یک روز در میان توصیه می شود . استفاده از یک ضد آفتاب در طی روز یا در حین استفاده از کامپیوتر در کلیه افراد توصیه می شود . مصرف دارو را تنها تا زمانی که پزشک معالج شما توصیه نموده ادامه دهید .

کرم های اسید گلیکولیک ( .A.H.A )
عملکرد این کرم ها چگونه است ؟
بسیاری از این کرم ها حاوی اسید گلیکولیک است که از نیشکر بدست می آید ؛ انواعی که برای پوست های حساس فرموله شده حاوی گلوکونولاکتون که یک AHA ملایم است می باشند، که یک عامل آنتی اکسیدان با خاصیت پیشگیری و حتی بازگرداندن عوارض پیرکننده ناشی از اکسیدان ها می باشد . اثرات اسید گلیکولیک عمدتاٌ با افزایش ریزش پوست ( پوسته ریزی ) نمایان می شود که منجر به پوستی نرم تر و شفاف تر می شود ودر نهایت با تحریک کلاژنجهت حمایت بیشتر از پوست ظاهر آنرا شاداب و جوان تر می نماید .

چگونه از دارو استفاده شود ؟
همانند کلیه داروهای موضعی ابتدا دارو را برای دو شب پی در پی به میزان اندک روی نرمه گوش خود تست نمائید ؛ سپس میزان اندکی از دارو ( هم اندازه یک نخود ) را از تیوب خارج کرده ، در دارو را به دقت ببندید واین میزان اندک را به تساوی در چهار نقطه از صورت خود تقسیم نموده وآنگاه با ضربات ظریف آن را منتشر نمائید ؛ از ماساژ دادن شدید کرم روی پوست خودداری کنید . دارو رادر شب مصرف نمائید . از تماس دارو با اطراف چشمها خودداری نمائید . در صورت ورود دارو به چشم آن را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید .

چه مشکلاتی در حین مصرف این دارو ممکن است رخ دهد ؟
گاهی در هنگام استفاده از دارو احساس سوزن سوزن شدن می نمائید . ندرتاٌ خارش ، پوسته ریزی و خشکی پوست ایجاد می شود که باید 2 تا 3 روز مصرف دارو متوقف شود وبعد از رفع این حالات کرم با مقادیر کمتر و به صورت یک یا دو شب درمیان مصرف شود . در پوست های حساس تر مصرف یک مرطوب کننده توصیه می شود . بعداز مدتی پوست شما به دارو عادت کرده و به تدریج می توانید تعداد شب های استفاده از دارو را افزایش دهید . استفاده از یک ضد آفتاب استاندارد در طی روز ضروری است . مصرف کرم را تنها تا زمانی که توسط پزشک به شما توصیه شده ادامه دهید .

کرم های روشن کننده پوست ( هیدروکینون و سایر لک بر ها )
عملکرد این کرم ها جگونه است ؟
اغلب این دسته کرم ها با کاهش میزان پیگمان پوست ( ملانین ) منجر به کاهش یا رفع معضل لکه های پوست ، ملاسما و … می شوند . ماده فعال در اکثر این کرم ها هیدروکینون ، اسید کوجیک ، آربوتین و … می باشد . اگربرای درمان مشکل لکه های صورت خود به پزشک متخصص مراجعه نموده اید صبوری عامل مهمی در موفقیت پروسه درمانی شماست چرا که برای مشاهده اثرات این کرم ها حداقلبه 3 تا 6 ماه زمان نیاز است . از دیگر نکات مهم عدم تکرار سرخود کرم ها می باشد ، چرا که برخی از ترکیبات در مصرف طولانی و سرخود منجربه لکه هایپوستی می شوند ؛ رعایت فواصل ویزیت توصیه شده توسط متخصص روند بهبودی شما را تسریع خواهد نمود . استفاده مکرر از ضدآفتاب های استاندارد علاوه بر تسریع اثر داروی لک بر، مانع از بازگشت لکه های درمان شده می شود .

چگونه از دارو استفاده شود ؟
همانند کلیه داروهای موضعی ابتدا دارو را برای دو شب پی در پی به میزان اندک روی نرمه گوش خود تست نمائید ؛ در صورت ایجاد سوزش یا خارش شدید با پزشک خود تماس بگیرید . در صورت عدم ایجاد حساسیتبعد از تمیز کردن پوست با یک پاک کننده ملایم ، میزان اندکی از دارو ( هم اندازه یک نخود کوچک ) را از تیوب خارج کرده ، در دارو را به دقت ببندید واین میزان اندک را به تساوی درروی نقاط تیره صورت خود تقسیم نموده وآنگاه با ضربات ظریف آن را منتشر نمائید ( از ماساژ شدید دارو پرهیز کنید ) . دارو را در آخرین دقایق بیداری خود درشب مصرف نمائید تا زمان تماس آن با نور به حداقل برسد . از تماس دارو با اطراف چشم خودداری نمائید . در صورت ورود دارو به چشم آن را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید .

چه مشکلاتی در حین مصرف این دارو ممکن است رخ دهد ؟
در صورت عدم مصرف روزانه ضد آفتاب حتی اگر تماس شما با نور محدود به آفتاب پشت شیشه یا نور مانیتور باشد پوست به تدریج تیره می شود . در برخی از مصرف کنندگان قرمزی ، خارش ، پوسته ریزی و خشکی پوست ایجاد می شود : برای 2 تا 3 روز مصرف دارو را قطع نمائید ، درپوست های خشک از مرطوب کننده استفاده نمائید و درموارد شدیدتر با پزشک خود تماس بگیرید . با رفع این مشکلات مصرف دارو را به صورت یک یا دو شب درمیان و با مقادیر کمتری از دارو از سر بگیرید . از شستشوی زیاد صورت خود به خصوص با صابون خودداری کنید و از لیف یا کیسه در ناحیه صورت استفاده ننمائید . در صورت پوسته ریزی از کندن پوسته ها خودداری کنید . به یاد داشته باشید که یک ضدآفتاب خوب علاوه بر تسریع بهبودی لکه های شما از بازگشت آنها نیز جلوگیری می کند . مصرف کرم را تنها تا زمانی که توسط پزشک به شما توصیه شده ادامه دهید .

آدرس مطب :
اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مجتمع ایران زمین ، طبقه دوم


تلفن : 03131315735

همراه : 09134101397