دکتر کاوه کریمی راد

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

نقش فیناستراید در درمان ریزش مو چیست ؟

از فیناستراید 1 میلی گرمی به چه منظور استفاده می شود ؟

از این دارو جهت درمان ریزش موی مردانه در مرکز سر (ورتکس) و قدام سر استفاده می شود .

ریزش موی مردانه چیست ؟
ریزش موی مردانه حالت شایعی است که در آقایان با نازک شدن موی سر آغاز می گردد. غالباٌ این شرایط منجر به عقب رفتن خط رویش مو در پیشانی و گاهی منجر به طاسی سر می شود . این تغیرات به صورت تدریجی از دهه دوم زندگی آغاز می شود .پزشکان علت این نوع ریزش مو را ژنتیکی و تحت اثر هورمون ها می دانند .در پزشکی این نوع ریزش مو تحت عنوان آلوپسی آندروژنتیک شناخته می شود .

نتایج تحقیقات در مورد اثربخشی این دارو چه می گوید ؟
در یک مطالعه 12 ماهه برروی 1800 مرد 18 تا 41 ساله مبتلا به مقادیر کم تا متوسط ریزش موی فعال نیمی از افراد روزانه 1 میلی گرم فیناستراید و نیمی دیگر پلاسبو (قرص فاقد دارو ) دریافت نمودند . دراکثر دریافت کنندگان فیناستراید ریزش مو متوقف شد یا تعداد موهای قابل رویت افزایش یافت و اثرات دارو در سال دوم نیز باقی مانده بود ، اما در گروهی که قرص فاقد دارو دریافت کرده بودند کاهش مو ادامه یافت .در مطالعه دیگری بعد از 5 سال مصرف کنندگان دارو به طور متوسط در هر اینچ مربع 277 تار مو بیشتر از دریافت کنندگان پلاسبو داشتند . در آخرین چاپ کتاب Bolognia در سال 2012 ذکر شده است که : ” فیناستراید باعث توقف ریزش مو در 90% مردان برای حداقل 5 سال می شود و در 65% از مصرف کنندگان باعث رویش مجدد مو خواهد شد ؛ مصرف مداوم این دارو برای ادامه رشد مو ضروری است ” .

فیناستراید با مهار آنزیم 5 آلفا ردوکتاز تیپ 2 از تبدیل تستسترون به دهیدروتستسترون DHT در ریشه مو جلوگیری می کند . تحقیقات جدید نشان داده است که فیناستراید در افرادی که دارای سطوح بالاتر DHT هستند ( مثلاً مردان در دهه سوم زندگی ) موثرتر است .در مطالعه دیگری عدم افزایش مو در سایر نقاط بدن به جز سر در مصرف کنندگان فیناستراید ثابت شده است .

آیا فیناستراید به شما کمک خواهد کرد ؟
در اکثر آقایان فیناستراید باعث افزایش موی سر شده و به پرتر به نظر رسیدن مو در نواحی کم پشت منجر می شود .مردان تحت درمان شاهد کاهش میزان ریزش مو در حین مصرف داروهستند .گرچه نتیجه در افراد مختلف متفاوت است اما انتظار بازگشت تمامی موهای ریخته شده را نداشته باشید .سرعت متوسط رشد موهای سالم حدود 1 تا 1.5 سانتیمتر درماه است . برای مشاهده اثرات مصرف روزانه 1 میلی گرم دارو به حدود 9 ماه زمان نیاز است .اگر بعد از بیش از 12 ماه مصرف دارو هیچگونه تغییری در کاهش ریزش و افزایش رویش مشاهده نکردید احتمالاٌ ادامه درمان مفید نخواهد بود .در افرادی که تمایل به کاشت مو دارند توصیه شده که از 6 تا 12 ماه قبل از پیوند مصرف فیناستراید را آغاز نمایند ؛ تحقیقات نشان داده در این افراد تعداد موها بعد از 48 هفته از کاشت مو بیشتر از افرادی است که از دارو استفاده ننموده اند .

چگونه از قرص فیناستراید 1 میلی گرم استفاده کنید ؟
یک قرص 1 میلی گرمی در هر روز کافی است . قرص را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف نمود . اگر فراموش کردید در یک روز قرص خود را مصرف نمائید روز بعدی نباید بیش از یک قرص مصرف نمائید .

مصرف قرص فیناستراید 1 میلی گرم برای چه افرادی ممنوع است ؟
مصرف این دارو در” کودکان “و” بانوان متاهل که احتمال دارد باردار شوند” ممنوع است. مصرف دارو در افراد آلرژیک به ترکیبات دارو ممنوع است .

آیا مصرف قرص های 5 میلی گرمی اثر دارو در آقایان را افزایش خواهد داد ؟
خیر . توجه به این نکته ضروری است که مصرف قرص 5 میلی گرم گرچه احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد ولی در صورت ابتلا به آن با نوع تهاجمی تر و بدخیم تری مواجه خواهید شد . توصیه اکید عدم مصرف قرص های 5 میلی گرمی در درمان ریزش مو در آقایان میباشد .

آیا دارو در بانوان مبتلا به ریزش موی آندروژنتیک موثر است ؟
گرچه مصرف دارو در بانوانی که تمایل به بارداری دارند ویا از روش جلوگیری از بارداری مطمئنی استفاده نمی کنند ممنوع است اما اثر بخشی آن در زنان یائسه و یا بانوانی که از روش جلوگیری مطمئنی استفاده می نمایند با دوز 5/2 یا 5 میلی گرم روزانه گزارش شده است . به یاد داشته باشید که این دارو تنها دربانوان مبتلا به ریزش موی آندروژنتیک موثر است و در این موارد مصرف همزمان با قرص های جلوگیری علاوه بر افزایش اثرات دارو باعث جلوگیری از بارداری ناخواسته در زمان مصرف این دارو می شود . مصرف قرص های 1 میلی گرمی در بانوان تاثیری در درمان ریزش موی آندروژنتیک ندارد .

عوارض احتمالی قرص فیناستراید 1 میلی گرم چیست ؟
همانند تمام انواع دارو مصرف قرص فیناستراید 1 میلی گرم ممکن است با عوارضی همراه باشد .در مطالعات انجام شده عوارض ناشی از قرص فیناستراید 1 میلی گرم ناشایع ( کمتر از 2 درصد مصرف کنندگان ) است . تعداد کمی از مردان تحت درمان از عوارضی همچون کاهش میل جنسی و اشکال در عملکرد جنسی شکایت دارند و ندرتاً عوارضی چون بزرگ شدن سینه ها ، درد پستان و افسردگی دیده می شود .

این عوارض با ادامه مصرف دارو در 58 درصد مردان رفع می شود ودرصورت قطع دارو در تمامی آنها بر طرف می شود . گرچه نتیجه اکثر مطالعات در مراکز متعدد نشان داده که این دارو باعث نازائی و عقیمی نمی شود اما دو مورد گزارش از کاهش شدید حجم و تعداد اسپرم در دو بیمار وجود دارد . توصیه شده است که در صورت ایجاد اختلال در عملکرد جنسی دارو برای 1 تا 2 هفته قطع شده و سپس به صورت یک یا دو روز در میان مصرف شود .مصرف دارو در زنان باردار با عوارض شدید در جنین همراه است .حتی تماس دارو با پوست در زنان باردار ممنوع است .

آیا در حین مصرف قرص فیناستراید اهداء خون مجاز است ؟
خیر : اهداء خون در حین مصرف این دارو و تا 6 ماه بعد از قطع فیناستراید ممنوع است .


آدرس مطب :
اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مجتمع ایران زمین ، طبقه دوم


تلفن : 03131315735

همراه : 09134101397