دکتر کاوه کریمی راد

متخصص پوست ، مو ، زیبایی و لیزر

سوچور سيلوئت سافت چيست ؟


سیلوئت سافت یک سوچور استریل قابل جذب است كه جهت لیفت صورت و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. این سوچور یكبار مصرف كاشتنی برای اولین بار اكتبر ٢٠١٢ تحت نام سیلوئت لیفت در بازار اروپا ارائه گردید. شركت تولید كننده در آپریل ٢٠١٤ توسط كمپانی سینكلر فارما خریداری شد.سیلوئت سافت در حال حاضر در بیش از ٦٠ كشور مورد استفاده قرار میگیرد و با شرایط مونوگراف فارماكوپه آمریكا برای سوچورهای قابل جذب تطبیق دارد؛ همچنین با مونوگراف فارماكوپه اروپا به شماره ٠٦٦٦ برای سوچورهای استریل مونوفیلامنت قابل جذب مطابقت دارد.

در ایران از نیمه دوم سال ١٣٩٤ مطالعات كارشناسان وزارت بهداشت بر روی تركیبات و مشخصات این محصول در جریان است و احتمالا در دیماه سال ١٣٩٥ مجوز رسمی حضور این سوچور در بازار دارو و تجهیزات پزشكی ایران صادر خواهد شد؛ كه این به معنای اولین و تنها سوچور دارنده مجوز كشوری و جهانی در بازار ایران خواهد بود.این در حالی است كه از مدتی قبل استفاده از برخی نخ ها كه در واقع شكل قدیمی و اولیه برای سوچور سیلوئت سافت محسوب می شود در برخی مراكز مشاهده می شود كه در ادامه به مقایسه مفصل تری بین این دو نوع محصول خواهیم پرداخت.

تركیبات سازنده سیلوئت سافت
این سوچور دارای تكنولوژی منحصر بفرد استفاده از مخروط های Lactide/Glycolide از دو جهت مختلف بر روی نخی از جنس Poly-L-LacticAcid با خاصیت و قابلیت جذب كامل و تطابق با بافت طبیعی بدن می باشد. پلی لاكتیک اسید PLA كه ساختمان اصلی سیلوئت سافت بر روی آن بنا شده است یك پلیمر شناخته شده و نام آشناست كه از سالها قبل در بسیاری از تجهیزات پزشكی كاشتنی در بدن همانند نخ های قابل جذب، سیستم های كاشت جهت تزریق تدریجی دارو، میخ/پیچ/مهره های مورد استفاده در اورتوپدی برای فیكس كردن پلاک های اورتوپدی و… استفاده شده است.

با توجه به اثبات بی خطری PLA این ماده توسط FDA آمریكا به منظور استفاده برای انسان مجاز شناخته شده است.با توجه به قدمت استفاده از این ماده و اثبات تطابق آن با بدن انسان قبل از كاشت سیلوئت سافت نیازی به تست آلرژی نیست.این ماده به تدریج توسط پروسه های غیر آنزیمی در بدن به سه ماده : آب، دی اكسید كربن و گلوكز تبدیل و جذب خواهد شد. ولی قبل از جذب كامل معجزه خود برای جوانسازی را با تحریك فیبروبلاست ها و تولید كلاژن انجام خواهد داد؛ این عملكرد بلافاصله بعد از كاشت سیلوئت سافت آغاز و با گذشت زمان ادامه خواهد یافت كه منجر به افزایش حجم و بازسازی خطوط اصلی چهره به تدریج و به صورت طبیعی خواهد شد. افزایش ساخت كلاژن تیپ ١ و ٣ بعد از كاشت سیلوئت سافت با بیوپسی و مطالعات میكروسكوپی ثابت شده است.

آیا سیلوئت سافت بی خطر است ؟
سیلوئت سافت ساخت امریكا می باشد. این سوچور به دنبال ٦ سال تحقیق و مطالعه بر روی سوچورهای سیلوئت لیفت با ماندگاری دائمی كه در جراحی پلاستیک مصرف می شدند تولید گردیده است.كمپانی سینكلر در ٢٧ اوریل ٢٠١٥ اعلام نمود كه موفق به كسب مجوز از FDA برای فروش این تكنولوژی در آمریكا شده است.تنها ٣ سال بعد از معرفی این محصول بیش از ١٣٠ هزار نفر از این روش در بیش از ٦٠ كشور جهان استفاده نمودند كه میزان عوارض گزارش شده تنها 0.03% می باشد.

آدرس مطب :
اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مجتمع ایران زمین ، طبقه دوم


تلفن : 03131315735

همراه : 09134101397